Prepared in Canada
Weâve heard you! We know many customers are looking to find their favourite Canadian food products more easily. To help, weâve added the âPrepared in Canadaâ badge online & Maple leaf symbol at-shelf in store on certain food products. This means the food product was âPrepared in Canadaâ, with domestic and/or imported ingredients.
Filters

sale: $6.50, formerly: $6.99
SAVE $0.49
President's Choice
Lactose Free Old White Cheddar Cheese
400 g, $1.63/100g

sale: $1.75, formerly: $1.99
SAVE $0.24
Green Giant
Cut Green Beans
398 ml, $0.44/100ml

sale: $4.25 MIN 2
, formerly: $5.79
Yoplait
Tubes Yogurt Raspberry Flavour 1% M.F.
448 g, $1.29/100g

sale: $22.00 MIN 2
, formerly: $26.99
Kicking Horse
Organic Fairtrade Dark Roast Whole Bean Coffee, 454 Horse Power
454 g, $5.94/100g

sale: $4.00, formerly: $5.49
SAVE $1.49
Breyers
Butterscotch Ripple Light Ice Cream
1410 ml, $0.28/100ml

sale: $7.00 MIN 2
, formerly: $7.79
Plus tax, eco fees apply
President's Choice
Diet Spritz-Up Naturally Flavoured Calorie-Free Sugar-Free Lemon-Lime Soda
12x355.0 ml, $0.18/100ml
Out of Stock

sale: $7.79, formerly: $8.49
SAVE $0.70
Eco fees apply
Organic Meadow
KĂŠfir, Plain
1 l, $0.78/100ml
Out of Stock

sale: $2.50, formerly: $2.99
SAVE $0.49
Aylmer
Accents Diced Tomatoes with Green Pepper
540 ml, $0.46/100ml
500 PC Optimum Points

sale: $16.00, formerly:
Limit 4, after limit $17.99
Plus tax
Tylenol
500 Mg EZ Tablets
150 ea, $0.12/1ea

sale: $2.64, formerly: $3.29
SAVE $0.65
Hunt's
Italian Tomato Sauce, Onion, Herbs, and Spices
680 ml, $0.39/100ml

sale: $3.29, formerly: $4.79
SAVE $1.50
Eco fees apply
Minute Maid
Fruit Punch Cartons
10x200.0 ml, $0.16/100ml

sale: $5.50 MIN 2
, formerly: $6.99
Plus tax
Haagen Dazs
Vanilla Ice Cream
450 ml, $1.55/100ml

sale: $4.50 MIN 2
, formerly: $6.49
Plus tax
Cadbury
CARAMILK, Chocolatey Candy Bars, Multipack, Caramel
4x50.0 g, $3.25/100g

$3.25 Member Price
, formerly: $4.00$3.75 Non-Members
SAVE $0.25
ACE
Sourdough Baguette
380 g, $0.99/100g

sale: $4.50 MIN 2
, formerly: $5.49
Plus tax
NestlĂŠ
Coffee Crisp Wafer Bars
4x50.0 g, $2.75/100g

sale: $5.00 MIN 2
, formerly: $5.79
Philadelphia
Strawberry Cream Cheese Product
227 g, $2.55/100g

sale: $5.00, formerly: $5.50
SAVE $0.50
Plus tax
Magnum
Double Raspberry Ice Cream Bar dipped in a chocolatey coating
3x90.0 ml, $1.85/100ml

sale: $5.00, formerly: $7.99
SAVE $2.99
Boursin
Basil & Chives Spreadable Cheese
150 g, $3.33/100g

sale: $4.75 MIN 2
, formerly: $5.49
CAVENDISH FARMS
Quick Crisp Mini Hash Brown Patties
625 g, $0.88/100g

sale: $1.75, formerly: $1.99
SAVE $0.24
Green Giant
Sweetlet Peas
398 ml, $0.44/100ml

sale: $5.99, formerly: $6.99
SAVE $1.00
Plus tax
Cheetos
Crunchy Cheese Flavoured Snacks
480 g, $1.25/100g

sale: $11.00, formerly: $12.00
SAVE $1.00
Sufra
Halal Chicken Nuggets
840 g, $1.31/100g

$4.99
Plus tax
Miss Vickies
Sweet & Spicy Ketchup Flavour Kettle Cooked Potato Chips
190 g, $2.63/100g
PC Optimum Offer

sale: $3.00 MIN 2
, formerly: $3.50
Plus tax
Cadbury
Burnt Almond Dark Chocolate Bar
90 g, $3.89/100g

_-_Market_-_Grilling/9_Chips-Snacks.png)
























































