Prepared in Canada
We’ve heard you! We know many customers are looking to find their favourite Canadian food products more easily. To help, we’ve added the “Prepared in Canada” badge online & Maple leaf symbol at-shelf in store on certain food products. This means the food product was “Prepared in Canada”, with domestic and/or imported ingredients.
Filters

sale: $4.50 MIN 2
, formerly: $6.00
President's Choice
Butter Chicken Cooking Sauce
400 ml, $1.50/100ml

sale: $2.00 MIN 2
, formerly: $2.49
Club House
Gravy Mix Brown Less Salt
25 g, $9.96/100g
PC Optimum Offer

sale: $5.50 MIN 2
, formerly: $6.99
Plus tax
Haagen Dazs
Chocolate Hazelnut Ice Cream Bars
3x88.0 ml, $2.65/100ml

sale: $6.00 MIN 2
, formerly: $7.99
Eco fees apply
Liberte
1% Kefir, Mango
1 l, $0.80/100ml

$5.50 Member Price
, formerly: $6.00 Non-Members
PC Black Label
Cranberry and Fennel Artisan Crisps
150 g, $4.00/100g

$1.25
Plus tax, eco fees apply
President's Choice
Free & Clear Golden Peach Sparkling Water Beverage
1 l, $0.13/100ml

sale: $3.25 MIN 2
, formerly: $3.99
Plus tax, eco fees apply
Pepsi
Diet Caffeine Free Cola
2 l, $0.20/100ml

sale: $7.00, formerly: $7.99
SAVE $0.99
Plus tax
Temptations
Mix-Ups Chicken, Catnip & Cheddar Flavour Adult Cat Treats
454 g, $1.54/100g
1,000 PC Optimum Points

sale: $14.00, formerly: $15.49
SAVE $1.49
Balderson
2 Year Aged Cheddar Cheese
280 g, $5.00/100g

sale: $5.00, formerly: $6.00
SAVE $1.00
Plus tax
Nestlé
Kitkat Bars, Frozen Dessert, Crafted In Canada
400 ml, $1.25/100ml

sale: $6.50 MIN 2
, formerly: $8.49
Plus tax
Halo Top
Frozen Dessert, Chocolate Caramel Brownie
473 ml, $1.79/100ml

sale: $5.00 MIN 2
, formerly: $5.49
Plus tax, eco fees apply
Pepsi
Zero Sugar Cola
6x222.0 ml, $0.41/100ml

sale: $4.00, formerly: $5.49
SAVE $1.49
Breyers
Chocolate Ice Cream
1410 ml, $0.03/100ml

sale: $4.50 MIN 2
, formerly: $5.79
President's Choice
Chicken Carbonara
260 g, $2.23/100g

sale: $5.50, formerly: $7.50
SAVE $2.00
No Name
Sweetened Tart Shells
570 g, $0.96/100g

sale: $4.99, formerly: $5.25
SAVE $0.26
Quaker
Harvest Crunch Raisin Almond Granola Cereal
510 g, $0.98/100g

sale: $4.00 MIN 2
, formerly: $4.49
Christie
Fudgee-O Chocolatey Creme Filled Sandwich Cookies
303 g, $1.48/100g

sale: $4.00 MIN 2
, formerly: $4.49
Plus tax
Dare
Veggie Crisps Sea Salt
100 g, $4.49/100g

sale: $5.49, formerly: $6.99
SAVE $1.50
Farmer's Market
Loaf Cake, Golden
390 g, $1.41/100g

sale: $4.25 MIN 2
, formerly: $4.79
President's Choice
Rosée Pasta Sauce
425 ml, $1.13/100ml

sale: $1.25, formerly: $1.50
SAVE $0.25
Eco fees apply
Arizona
Premium Brewed Ginseng and Honey Green Tea
960 ml, $0.13/100ml

sale: $39.99, formerly: $42.49
SAVE $2.50
Plus tax
Pedigree
Vitality+ Dry Food For Adult Dogs Roasted Chicken And Vegetable Flavour
14 kg, $0.29/100g
Low Stock

$2.79
Plus tax, eco fees apply
Sprite
Lemon Lime Soda Zero Sugar Bottle
2 l, $0.14/100ml

sale: $10.50, formerly: $11.99
SAVE $1.49
Peace River Honey
Liquid Honey
500 g, $2.10/100g

_-_Market_-_Grilling/9_Chips-Snacks.png)
























































